شرایط و ضوابط ارسال مقاله

شرایط و ضوابط ارسال مقاله در نشریه طب و تزکیه 

انواع مقالات مورد پذیرش در این مجله عبارتند از:

1. مقالات Original: حداکثرتعداد کلمات این مقالات ( بدون چکیده ومنابع) 5000 کلمه و حداکثرتعداد منابع آن 70 مورد است.

2. انواع مقالات مروری:حداکثرتعدادکلمات 6000 ( بدون چکیده و منابع) و حداکثرتعداد منابع 100مورد است.

3. نامه به سردبیر: حداکثرتعدادکلمات 1500 و حداکثرتعداد منابع 10مورد است.

*مقالات  از نوع  نامه به سردبیر  (Letter to the Editor) ویژگی های خاصی نیاز داردکه رعایت آنها ضروری است. مطالعه مقاله زیر و مقالات مشابه می تواند دراین زمینه کمک کننده باشد:

 • Süer E, Yaman Ö. How to write an editorial letter? Turk J Urol. 2013 Sep;39(Suppl 1):41-3. doi: 10.5152/tud.2013.053. PMID: 26328135; PMCID: PMC4548563.

4. مقالات با عنوان دوازده نکته کلیدی درمورد اخلاق پزشکی و تعهد حرفه ای برای متخصصان در رشته های مختلف علوم پزشکی یا 

 Twelve Tips on Medical Ethics and Professionalism for Professionals in Medical Education

  ( به عنوان مثال دوازده نکته کلیدی درمورد اخلاق پزشکی و تعهد حرفه ای برای متخصصان کودکان، دوازده نکته کلیدی درمورد اخلاق پزشکی و تعهد حرفه ای برای متخصصان زنان و زایمان،دوازده نکته کلیدی درمورد اخلاق پزشکی و تعهد حرفه ای برای جراحان، ...).

حداکثرتعداد کلمات این مقالات ( بدون چکیده ومنابع) 4000 کلمه و حداکثرتعداد منابع آن 50 مورد است.  دستور العمل تهیه  مقالات بند 4 را از اینجا دریافت فرمایید. 

 5-  مقالات با عنوان راند اخلاق در علوم پزشکی (Ethics Round In Medical Sciences) : هدف از مقالات "راند اخلاق در علوم پزشکی"  ارائه چالش های  اخلاقی  مهم و شایع در علوم‌پزشکی  همراه با بهترین راهکار یا راهکارها برای رویارویی با آنها،  با  رویکرد علمی چند تخصصی (multidisciplinary) شامل علوم ‎پزشکی، اخلاق پزشکی، پزشکی قانونی و رشته‎های مرتبط  است.  امید است که این سلسله مقالات بتوانند موجب توانمند سازی اعضای محترم هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی و جامعه محترم علوم پزشکی درزمینه رویارویی با مسائل و چالش‎های اخلاقی در علوم پزشکی گردد. حداکثر تعداد کلمات مجاز برای این مقالات 1500 کلمه و حداکثر تعداد منابع 20 مورد است. 
    دستور العمل تهیه مقالات بند 5 را از اینجا دریافت فرمایید. 

به استحضارنویسندگان محترم می رساند که از تاریخ نهم شهریورماه سال 1401، مجله فقط مقالات مرتبط با چهارموضوع زیر را می پذیرد:

1. سیاستگذاری و مدیریت آموزش و سلامت

2. سلامت معنوی (Spiritual Health)

3. اخلاق و تعهد حرفه ای در علوم پزشکی

4. آموزش علوم پزشکی

چک لیست برای ارسال مقالات:

به منظور تسریع و تسهیل فرآیند بررسی مقالات، ضروری است نویسندگان محترم فایل ها را طبق چک لیست با نام و ترتیب ذکر شده به شرح زیر، آپلود فرمایند:

نام و ترتیب فایل های آپلود شده:  

 1. صفحه عنوان (Title page)
 2. فرم جزئیات نحوه مشارکت نویسندگان (Contribution of authors) ( لینک دریافت فرم)
 3. فرم تألیف و اظهار تعارض منافع (Declaration form) (لینک دریافت فرم)
 4. تازه‏ های تحقیق (Highlights) 
 5. چکیده فارسی (Abstract in Persian)
 6. چکیده انگلیسی (Abstract in English)
 7. فایل اصل مقاله بدون نام نویسندگان (Anonymized manuscript)

نکات ضروری در هنگام آپلود فایل‎ها: 

1. نویسندگان لازم است تا برای بخش تازه های تحقیق یا نکات برجسته (Highlights)، در 3 تا 5 جمله و حداکثر 100، دستاوردهای تحقیق و ارزش افزوده آن را متناسب با موضوع انتخابی خود، شرح دهند.  ( نویسندگان محترم می‏توانند جهت دریافت راهنمایی بیشتر برای تنظیم بخش Highlights مقالات خود به این لینک مراجعه فرمایند) 

2- مقالات  از نوع نامه به سردبیر، نیاز به چکیده و  نکات برجسته (Highlights) ندارد.

3-لازم است تمامی فایل‎ها در هنگام ارسال مقاله به سامانه بارگذاری شود، در صورت عدم بارگذاری فایل ها، فرایند داوری مقاله متوقف و مقاله به نویسندگان برگشت داده خواهد شد. 

 

علاوه بر این، به منظور ایجاد تسهیل در روند داوری و چاپ مقالات، لازم است پژوهشگرانی که مایل به انتشار مقالات علمی خود در این نشریه هستند، به نکات زیر توجه نمایند، در غیر این ‌صورت مقاله قابل بررسی و ارزیابی نخواهد بود و تنها یک بار برای اصلاح شکلی و ساختاری به نویسنده برگردانده خواهد شد.

 • دریافت مقاله صرفاً از طریق وب‌سایت نشریه طب و تزکیه، امکان‌پذیر است و نشریه از پذیرش مقاله به صورت دستی و یا از طریق پست الکترونیکی معذور است. آدرس وبگاه: www.tebvatazkiye.ir
 • در این نشریه برای بررسی مقالات از روش داوری همتا (دوسو ناشناس) استفاده می­شود. از این رو نویسندگان باید اطمینان حاصل کنند که نوشته آن­ها به هیچ عنوان هویت آنان را آشکار ننماید. (از به کار بردن نام و مشخصات نویسندگان در فایل اصلی مقاله ارسالی خودداری نمایید.)
 • مشخصات کامل تمامی نویسندگان مقاله را در قالب فایل مشخصات نویسندگان ارسال نمایید. 
  مقالاتی که برای بررسی و چاپ به این نشریه ارسال می‌شوند، نباید قبلاً در نشریات داخلی و خارجی دیگر به چاپ رسیده باشند و یا هم‌زمان به نشریات دیگر داخلی یا خارجی برای داوری ارسال شوند.
 • نشریه در رد، قبول و ویراستاری مقاله آزاد است
 • در مقالاتی که مستخرج از پایان‌نامه ارشد یا دکتری است، باید اسامی اساتید راهنما و مشاور در مقاله ذکر شود.
 • ارسال‌کننده مقاله باید نویسنده مسئول مقاله باشد و تمامی مکاتبات و پی‌گیری‌های لازم در خصوص مقاله ارسال شده با نویسنده مسئول انجام خواهد شد، بدیهی است به سایر مکاتبات غیر از نویسنده مسئول ترتیب اثر داده نخواهد شد.
 • نویسنده مسئول، مسئولیت صحت مطالب را بر عهده دارد.
 • ترتیب اسامی نویسندگان بر اساس ترتیب ورود مشخصات در سایت نشریه است. نویسنده مسئول باید اسامی همه نویسندگان را به درستی و به طور کامل در سایت نشریه وارد کند.
 • جهت تسریع فرایند ارزیابی مقالات، لازم است نویسندگان موارد ذکر شده در شیوه نگارش مقاله را به‌طور کامل رعایت نمایند.
 • مقاله پس از پذیرش، در نوبت چاپ (فهرست مقالات آماده انتشار) قرار داده می‌شود.
 • اطلاع‌رسانی به نویسنده مسئول از طریق سایت نشریه و پست الکترونیکی صورت می‌گیرد (نویسنده مسئول لازم است برای کسب اطلاعات و پی‌گیری‌های لازم به هر دو مراجعه نماید).
 • ایمیل نویسنده مسئول حتی الامکان، ایمیل سازمانی باشد.

درصورت پذیرش مقاله، ویراستاری ادبی و فنی نهایی به عهده نویسندگان محترم است. این مجله از چاپ مقالاتی که از استانداردهای ویراستاری برخوردار نباشند، معذور است.