شرایط و ضوابط ارسال مقاله

شرایط و ضوابط ارسال مقاله در نشریه طب و تزکیه 

انواع مقالات مورد پذیرش در این مجله عبارتند از:

1. مقالات Original: حداکثرتعداد کلمات این مقالات ( بدون چکیده ومنابع) 5000 کلمه و حداکثرتعداد منابع آن 70 مورد است.

2. انواع مقالات مروری:حداکثرتعدادکلمات 6000 ( بدون چکیده و منابع) و حداکثرتعداد منابع 100مورد است.

3. نامه به سردبیر: حداکثرتعدادکلمات 1500 و حداکثرتعداد منابع 10مورد است.

*مقالات  از نوع  نامه به سردبیر  (Letter to the Editor) ویژگی های خاصی نیاز داردکه رعایت آنها ضروری است. مطالعه مقاله زیر و مقالات مشابه می تواند دراین زمینه کمک کننده باشد:

 • Süer E, Yaman Ö. How to write an editorial letter? Turk J Urol. 2013 Sep;39(Suppl 1):41-3. doi: 10.5152/tud.2013.053. PMID: 26328135; PMCID: PMC4548563.

4. مقالات با عنوان دوازده نکته کلیدی درمورد اخلاق پزشکی و تعهد حرفه ای برای متخصصان در رشته های مختلف علوم پزشکی یا 

 Twelve Tips on Medical Ethics and Professionalism for Professionals in Medical Education

  ( به عنوان مثال دوازده نکته کلیدی درمورد اخلاق پزشکی و تعهد حرفه ای برای متخصصان کودکان، دوازده نکته کلیدی درمورد اخلاق پزشکی و تعهد حرفه ای برای متخصصان زنان و زایمان،دوازده نکته کلیدی درمورد اخلاق پزشکی و تعهد حرفه ای برای جراحان، ...).

حداکثرتعداد کلمات این مقالات ( بدون چکیده ومنابع) 4000 کلمه و حداکثرتعداد منابع آن 50 مورد است.  دستور العمل تهیه  مقالات بند 4 را از اینجا دریافت فرمایید. 

 5-  مقالات با عنوان راند اخلاق در علوم پزشکی (Ethics Round In Medical Sciences) : هدف از مقالات "راند اخلاق در علوم پزشکی"  ارائه چالش های  اخلاقی  مهم و شایع در علوم‌پزشکی  همراه با بهترین راهکار یا راهکارها برای رویارویی با آنها،  با  رویکرد علمی چند تخصصی (multidisciplinary) شامل علوم ‎پزشکی، اخلاق پزشکی، پزشکی قانونی و رشته‎های مرتبط  است.  امید است که این سلسله مقالات بتوانند موجب توانمند سازی اعضای محترم هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی و جامعه محترم علوم پزشکی درزمینه رویارویی با مسائل و چالش‎های اخلاقی در علوم پزشکی گردد. حداکثر تعداد کلمات مجاز برای این مقالات 1500 کلمه و حداکثر تعداد منابع 20 مورد است. 
    دستور العمل تهیه مقالات بند 5 را از اینجا دریافت فرمایید. 
 
6- ویژه نامه هوش مصنوعی در مراقبت از سلامت و آموزش پزشکی(Artificial Intelligence (AI) in Healthcare & Medical Education)  حداکثر تعداد کلمات برای چکیده 250  و برای متن مقاله (بدون چکیده و منابع)  6000 کلمه می باشد. حداکثرتعداد منابع 100  مورد است.     دستور العمل تهیه مقالات بند 6  را از اینجا دریافت فرمایید. ( مهلت ارسال مقالات اول بهمن ماه 1402 لغایت 31 فروردین ماه 1403) 

 

به استحضارنویسندگان محترم می رساند که از تاریخ نهم شهریورماه سال 1401، مجله فقط مقالات مرتبط با چهارموضوع زیر را می پذیرد:

1. سیاستگذاری و مدیریت آموزش و سلامت

2. سلامت معنوی (Spiritual Health)

3. اخلاق و تعهد حرفه ای در علوم پزشکی

4. آموزش علوم پزشکی

چک لیست برای ارسال مقالات:

به منظور تسریع و تسهیل فرآیند بررسی مقالات، ضروری است نویسندگان محترم فایل ها را طبق چک لیست با نام و ترتیب ذکر شده به شرح زیر، آپلود فرمایند:

نام و ترتیب فایل های آپلود شده:  

 1. صفحه عنوان (Title page)
 2. فرم جزئیات نحوه مشارکت نویسندگان (Contribution of authors) ( لینک دریافت فرم)
 3. فرم تألیف و اظهار تعارض منافع (Declaration form) (لینک دریافت فرم)
 4. تازه‏ های تحقیق (Highlights) 
 5. چکیده فارسی (Abstract in Persian)
 6. چکیده انگلیسی (Abstract in English)
 7. فایل اصل مقاله بدون نام نویسندگان (Anonymized manuscript)

نکات ضروری در هنگام آپلود فایل‎ها: 

1. نویسندگان لازم است تا برای بخش تازه های تحقیق یا نکات برجسته (Highlights)، در 3 تا 5 جمله و حداکثر 100، دستاوردهای تحقیق و ارزش افزوده آن را متناسب با موضوع انتخابی خود، شرح دهند.  ( نویسندگان محترم می‏توانند جهت دریافت راهنمایی بیشتر برای تنظیم بخش Highlights مقالات خود به این لینک مراجعه فرمایند) 

2- مقالات  از نوع نامه به سردبیر، نیاز به چکیده و  نکات برجسته (Highlights) ندارد.

3-لازم است تمامی فایل‎ها در هنگام ارسال مقاله به سامانه بارگذاری شود، در صورت عدم بارگذاری فایل ها، فرایند داوری مقاله متوقف و مقاله به نویسندگان برگشت داده خواهد شد. 

 

علاوه بر این، به منظور ایجاد تسهیل در روند داوری و چاپ مقالات، لازم است پژوهشگرانی که مایل به انتشار مقالات علمی خود در این نشریه هستند، به نکات زیر توجه نمایند، در غیر این ‌صورت مقاله قابل بررسی و ارزیابی نخواهد بود و تنها یک بار برای اصلاح شکلی و ساختاری به نویسنده برگردانده خواهد شد.

 • دریافت مقاله صرفاً از طریق وب‌سایت نشریه طب و تزکیه، امکان‌پذیر است و نشریه از پذیرش مقاله به صورت دستی و یا از طریق پست الکترونیکی معذور است. آدرس وبگاه: www.tebvatazkiye.ir
 • در این نشریه برای بررسی مقالات از روش داوری همتا (دوسو ناشناس) استفاده می­شود. از این رو نویسندگان باید اطمینان حاصل کنند که نوشته آن­ها به هیچ عنوان هویت آنان را آشکار ننماید. (از به کار بردن نام و مشخصات نویسندگان در فایل اصلی مقاله ارسالی خودداری نمایید.)
 • مشخصات کامل تمامی نویسندگان مقاله را در قالب فایل مشخصات نویسندگان ارسال نمایید. 
  مقالاتی که برای بررسی و چاپ به این نشریه ارسال می‌شوند، نباید قبلاً در نشریات داخلی و خارجی دیگر به چاپ رسیده باشند و یا هم‌زمان به نشریات دیگر داخلی یا خارجی برای داوری ارسال شوند.
 • نشریه در رد، قبول و ویراستاری مقاله آزاد است
 • در مقالاتی که مستخرج از پایان‌نامه ارشد یا دکتری است، باید اسامی اساتید راهنما و مشاور در مقاله ذکر شود.
 • ارسال‌کننده مقاله باید نویسنده مسئول مقاله باشد و تمامی مکاتبات و پی‌گیری‌های لازم در خصوص مقاله ارسال شده با نویسنده مسئول انجام خواهد شد، بدیهی است به سایر مکاتبات غیر از نویسنده مسئول ترتیب اثر داده نخواهد شد.
 • نویسنده مسئول، مسئولیت صحت مطالب را بر عهده دارد.
 • ترتیب اسامی نویسندگان بر اساس ترتیب ورود مشخصات در سایت نشریه است. نویسنده مسئول باید اسامی همه نویسندگان را به درستی و به طور کامل در سایت نشریه وارد کند.
 • جهت تسریع فرایند ارزیابی مقالات، لازم است نویسندگان موارد ذکر شده در شیوه نگارش مقاله را به‌طور کامل رعایت نمایند.
 • مقاله پس از پذیرش، در نوبت چاپ (فهرست مقالات آماده انتشار) قرار داده می‌شود.
 • اطلاع‌رسانی به نویسنده مسئول از طریق سایت نشریه و پست الکترونیکی صورت می‌گیرد (نویسنده مسئول لازم است برای کسب اطلاعات و پی‌گیری‌های لازم به هر دو مراجعه نماید).
 • ایمیل نویسنده مسئول حتی الامکان، ایمیل سازمانی باشد.

درصورت پذیرش مقاله، ویراستاری ادبی و فنی نهایی به عهده نویسندگان محترم است. این مجله از چاپ مقالاتی که از استانداردهای ویراستاری برخوردار نباشند، معذور است.